دانلود فایل پاورپوینت برنج

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن دانلود فایل پاورپوینت برنج :

دانلود فایل پاورپوینت برنج


برنج

گیاه شناسی

برنج گیاهی است که دارای ارقام زودرس (طول دوره رشد تا روز), متوسط‌رس ( تا روز) و ارقام دیررس ( تا روز) می‌باشد. برای شناخت بهتر گیاه برنج به ذکر قسمت‌های مختلف آن از قبیل ریشه, ساقه, برگ و غیره

ریشه

ریشه برنج سطحی و افشانبوده و حداکثر در عمق تا سانتی‌متری خاک نفوذ می‌نماید.


ساقه

برنج ساقه بلند آمریکا

ساقه برنج بندبند و تو خالی بوده و در فواصل مختلف ساقه جداره‌های سختی قرار دارد که در آن قسمت‌ها ساقه توپر می‌باشد و گره نام دارد. فاصله بین دو گره را میان گره می‌نامند.

برگ

برگهای این گیاه متناوب بوده و در دو جانب متقابل ساقه قرار دارند. تعداد برگها در ارقام مختلف برنج متفاوت بوده, در ارقام زودرس تا برگ, در ارقام متوسط‌رس تا برگ و در ارقام دیررس

تعداد برگها تا برگ بر روی هر ساقه می‌باشد.


پنجه‌زنی

پنجه‌ها به جوانه‌های اولیه گفته می‌شوند که در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی تبدیل به ساقه می‌شوند.

ساختمان گل آذین

گل آذین در برنج بصورت پانیکول بوده و فرق آن با گل آذین سنبله در این است که در پانیکول هر سنبلک دارای دم باریک و بلندی می‌باشد و به همین دلیل به آن خوشه سنبل هم گفته می‌شود.

ساختمان گل در برنج

گل آذین در برنج بصورت خوشه‌ای بوده و دارای انشعابات فرعی می‌باشد و حاوی سنبلچه‌های تک گلچه‌ای است. برنج بر خلاف سایر غلات که تا پرچم دارند دارای پرچم است.


گرده افشانی و لقاح

برنج گیاهی است خود گشن و بین صفر تا درصد دگرگشنی دارد. گرده افشانی تقریباً هم‌زمان با باز شدن گلها در شرایط طبیعی روی می‌دهد.

تیپ‌های بین الملی برنج

ویژگی‌های تیپ‌های بومی برنج

تفاوت حساسیت نوری و حرارتی در گل دهی, مقاومت به کم آبی در رشد, مقاومت به مقدار زیاد کود و نمک‌های محیط کشت, مقاومت به تحمل غرقابی, مقاومت به درجه حرارت بالا و پایین و غیره در

گونه‌های بومی مشخص شده‌اند. به علاوه, ویژگی ریخت شناختی ابعاد و اندازه دانه به عنوان یک شاخص موثق اولیه گونه‌های بومی در نظر گرفته می‌شوند.

لینک کمکی